33. Małopolskie Warsztaty dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych
Edycja 2024
150 zdjęć
W dniach 1-3 marca 2024 roku w MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu odbyły się trzydniowe warsztaty kapelmistrzowskie, w których udział wzięło 40 dyrygentów i muzyków orkiestr dętych z dziesięciu województw: lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego i świętokrzyskiego.
Program tej edycji warsztatów został tak skonstruowany, aby spełnić oczekiwania uczestników o zróżnicowanym poziomie zaawansowania. Składał się z 22 godzin zajęć praktycznych i metodycznych. Dla osób rozpoczynających swoją przygodę z dyrygowaniem, przewidziano zajęcia wprowadzające, obejmujące podstawowe elementy techniki dyrygowania oraz władania buławą. Natomiast dla bardziej doświadczonych uczestników warsztatów przygotowano zaawansowane sesje, skupiające się na interpretacji utworów i doskonaleniu sztuki dyrygenckiej. W ramach programu odbyły się również zajęcia z musztry orkiestrowej, podczas których praktykowano m.in. poprawną postawę, swobodne poruszanie się i precyzyjne zwroty. Dodatkowo, uczestnicy mieli możliwość wysłuchania wykładów teoretycznych, gdzie poruszono tematy dotyczące aranżacji dla orkiestry dętej, nagrań audio i wideo orkiestry oraz kwestie praw autorskich. Te sesje teoretyczne doskonale uzupełniały praktyczne zajęcia, poszerzając wiedzę uczestników i dostarczając kontekstu do lepszego zrozumienia swojej roli jako liderów muzycznych.Wyjątkowym wydarzeniem podczas tegorocznej edycji wiosennych warsztatów był „Poranek z Klasyką” – specjalnie przygotowane, dedykowane uczestnikom szkolenia, spotkanie edukacyjno-artystyczne z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu. Interaktywny wykład z muzyką na żywo, poprowadzony przez ppłk. Leszka Mieczkowskiego, przeniósł słuchaczy w fascynującą muzyczną podróż do różnych zakątków świata. W trakcie spotkania, uczestnicy nie tylko mieli okazję posłuchać różnorodnych kompozycji na orkiestrę dętą, ale także zgłębić tajniki profesjonalnej dyrygentury oraz zdobyć wiedzę na temat inspiracji i technik twórczych wybitnych kompozytorów, takich jak Maciej Małecki, Henryk Czyż, Leon Landowski, Gustav Holst, Aleksander Borodin, Oscar Navarro, Rossano Galante, Hadrian Tabęcki. Wykonywane kompozycje ukazywały bogactwo brzmień poszczególnych instrumentów, grup muzycznych oraz całej orkiestry. Za dyrygenckim pulpitem miał również swoją chwilę sierż. Krzysztof Madziar – prowadząc orkiestrę w dwóch utworach.
Po części artystycznej, organizatorzy zaprosili uczestników na sesję ewaluacyjną, gdzie nastąpiła możliwość dzielenia się wrażeniami, doświadczeniami i pomysłami. W spotkaniu wzięli udział prowadzący warsztaty, którzy chętnie służyli swoją wiedzą i wskazówkami. Tym samym, po raz 33. Warsztaty Kapelmistrzowskie w Nowym Sączu stały się nie tylko doskonałą okazją do podniesienia kwalifikacji i umiejętności w dziedzinie dyrygentury orkiestr dętych, lecz były także miejscem inspirującego spotkania pasjonatów muzyki. Mamy nadzieję, że dla wszystkich uczestników to było niezapomniane doświadczenie, które z pewnością wywrze pozytywny wpływ na ich dalszy rozwój artystyczny.
Na zakończenie cyklu zajęć uczestnicy otrzymali zaświadczenia, wręczone przez dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu – Andrzeja Zarycha w towarzystwie wykładowców i akompaniatorów kursu.
Wykładowcy:
- Małgorzata Fiedor-Matuszewska – prawnik – praktyk, absolwentka studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, studiów podyplomowych Prawa autorskiego, wydawniczego i prasowego na Wydziale Prawa i Administracji UJ oraz uczestnik licznych konferencji, warsztatów i szkoleń z zakresu prawa autorskiego i prawa własności intelektualnej. Od wielu lat związana z Polskim Wydawnictwem Muzycznym, gdzie kieruje Działem Zarządzania Prawami. Zajmuje się szeroko pojętym obrotem prawami autorskimi i pokrewnymi, negocjacjami umów autorskich i licencyjnych z kontrahentami oraz z instytucjami w kraju i za granicą, współpracuje z krajowymi i zagranicznymi organizacjami zbiorowego zarządzania.
- dr Waldemar Groń – absolwent dyrygentury symfoniczno-operowej Krakowskiej Akademii Muzycznej. Obecnie prowadzi własną działalność i zajmuje się szeroko rozumianą muzyką symfoniczną, operową, filmową oraz orkiestrami dętymi poprzez ożywioną działalność koncertową i pedagogiczną. Wykładowca Ogólnopolskiego Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu.
- ppłk Leszek Mieczkowski – ukończył z wyróżnieniem: Wydział Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 2002 jest dyrygentem a od 2018 naczelnikiem Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu oraz od 2016 roku Sądeckiej Orkiestry Kameralnej. Prowadzi czynną działalność koncertową z filharmoniami i innymi zespołami na terenie kraju. Współpracuje z wybitnymi instrumentalistami i wokalistami. Swoim bogatym doświadczeniem artystycznym chętnie dzieli się poprzez intensywną działalność pedagogiczną z zakresu sztuki dyrygowania oraz innych specjalności muzycznych. Wykładowca Ogólnopolskiego Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu.
- ppłk dr hab. Stanisław Strączek – absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie. Przez 24 lata związany z Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej w Nowym Sączu, w której od 2001 do 2018 roku pełnił stanowisko Naczelnika Wydziału i I-go kapelmistrza. Obecnie wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2007 roku założył Szkołę Muzyczną I stopnia w Łącku, gdzie pełni funkcję dyrektora. Prowadzi studio nagrań dźwiękowych. Zrealizował nagrania i dokonał masteringu wielu zespołów muzycznych wydając kilkaset płyt CD i DVD. Skomponował wiele utworów, dokonał instrumentacji i aranżacji na orkiestry symfoniczne i dęte oraz opracowań na zespoły chóralne. Wykładowca Ogólnopolskiego Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu.
- Wojciech Zwierniak – absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie saksofonu jazzowego. Aranżer, dyrygent, kompozytor, pianista. Prowadzi Orkiestrę Baczków, z którą w roku 2021 zajął 4 miejsce w finale telewizyjnego programu Mam Talent. Na stałe współpracuje również z Orkiestrą Sinfonia Carpathia oraz jest współzałożycielem Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej w Nowym Sączu. Aranżuje także dla innych orkiestr i zespołów. Prowadzi ponadto warsztaty dla orkiestr dętych oraz orkiestr działających w szkołach muzycznych. Wybrane osiągnięcia: zwycięstwo na Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Złota Tarka z kwartetem Saksofonowym Saxpasja, wyróżnienie na konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy, III miejsca na konkursie Kompozytorskim Warsaw Wind Ensemble Competition, udział w finale Ogólnopolskiego Konkursu interpretacji Jazzowej.
- kpt. Stefan Żuk – muzyk, wieloletni tamburmajor i Kapelmistrz Orkiestry Reprezentacyjnej WOP i Straży Granicznej w Nowym Sączu oraz nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Nowym Sączu. Autor wydanego w 2015 roku „Poradnika tamburmajora”. Wykładowca Ogólnopolskiego Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych przy MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu.
Akompaniatorzy: Agata Beaman, Michał Klechowski, Wojciech Sałapa.