O Festiwalu

Małopolski Festiwal Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY to cykliczne, coroczne wydarzenie organizowane od 1977 roku przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Festiwal skierowany jest do amatorskich orkiestr dętych oraz big bandów, działających na terenie województwa małopolskiego. Jest to jedna z najstarszych i najbardziej znaczących imprez amatorskiego ruchu muzycznego w kraju, której głównym celem jest promowanie działalności orkiestr dętych jako szczególnej formy animacji i edukacji kulturalnej w środowiskach lokalnych.
Obecne w ewidencji MCK SOKÓŁ znajduje się 241 orkiestr działających w województwie małopolskim, skupiających liczbę około 9 tysięcy muzyków, którzy w swoim wolnym czasie – uczą się nut i opanowują je na tyle by móc grać zespołowo. To niezwykle imponująca liczba, która świadczy o głębokim zakorzenieniu tradycji muzycznych w tej części południowej Polski. Co więcej, członkowie orkiestr współdziałają w różnych grupach wiekowych i społecznych, gdzie obok doświadczonych muzyków, prezentują się osoby, które dopiero uczą się gry na instrumentach dętych. Wielokrotnie zdarza się, że w orkiestrach występują całe rodziny, co tylko potwierdza, jak silnym czynnikiem integracyjnym jest muzyka!

W swoich małych ojczyznach orkiestry dęte stanowią swojego rodzaju centrum muzycznej aktywności, stając się także ważnym ośrodkiem edukacji muzycznej dla młodego pokolenia. Wspólne muzykowanie nie tylko integruje ze społecznością lokalną, ale także stanowi doskonałe narzędzie kształtowania charakteru i umiejętności interpersonalnych. Uczestnictwo w orkiestrach dętych uczy cierpliwości, koncentracji, odpowiedzialności, a przede wszystkim rozwija zdolności artystyczne. Ponadto, występy publiczne, takie jak te podczas uroczystości lokalnych lub przeglądów konkursowych, budują pewność siebie oraz pomagają w radzeniu sobie ze stresem.

MCK SOKÓŁ poprzez Małopolski Festiwal Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY promuje ten wyjątkowy ruch muzyczny, stwarzając wokół niego dobrą atmosferę i przekonując, że jest to zjawisko wyjątkowe w wymiarze masowym, międzyśrodowiskowym oraz międzypokoleniowym. Jego cele są zatem wielopłaszczyznowe:
  • propagowanie idei funkcjonowania amatorskich orkiestr dętych oraz korzyści społecznych z ich działania,
  • pobudzanie do muzykowania na instrumentach dętych, w szczególności inspirowanie młodych ludzi do dołączenia do orkiestry dętej i podjęcia nauki gry na instrumencie muzycznym,
  • kształcenie i doskonalenie liderów, animatorów amatorskiego ruchu muzycznego w danym środowisku i tym samym poprawieniu poziomu artystycznego i organizacyjnego orkiestr,
  • stworzenie możliwości konfrontacji, spotkania, integracji, wymiany doświadczeń muzyków, instruktorów oraz kapelmistrzów orkiestr dętych,
  • promocja i prezentacja efektów codziennej pracy kilkutysięcznej grupy muzyków z województwa małopolskiego,
  • inicjowanie nowych działań kulturalnych i edukacyjnych,
  • inspirowanie do poszukiwań repertuarowych,
  • doskonalenie warsztatu muzycznego,
  • rozwijanie aktywności twórczej,
  • upowszechnianie kultury muzycznej.


Każda z edycji ECHA TROMBITY obejmuje następujące elementy i etapy:

  • koncerty w różnych miejscowościach województwa: eliminacje powiatowe oraz prezentacje finałowe,
  • działania towarzyszące o charakterze warsztatowo-animacyjnym, umożliwiające uczestnikom aktywny udział w wydarzeniu i rozwijanie swoich umiejętności,
  • interaktywne konkursy dla publiczności, integrujące widzów i uczestników,
  • warsztaty doszkalające, adresowane do kapelmistrzów, muzyków, mażoretek oraz młodych melomanów, mające na celu doskonalenie ich umiejętności i inspirację do dalszego rozwoju artystycznego.

Istotnym elementem Festiwalu jest także nagradzanie za osiągnięcia.
Nagrody dla finalistów przyznawane są w kategoriach:
  • big bandy,
  • orkiestry Ochotniczych Straży Pożarnych,
  • orkiestry działające przy ośrodkach kultury i stowarzyszeniach społeczno-kulturalnych, orkiestry zakładowe oraz orkiestry parafialne,
  • orkiestry młodzieżowe.

Orkiestry biorące udział w konkursie mają możliwość zdobycia prestiżowego Grand Prix oraz miejsc i wyróżnień w poszczególnych kategoriach, co stanowi wyjątkową okazję dla organizatorów do docenienia wysiłku i talentu zespołów. Ponadto, komisja konkursowa ma możliwość przyznania nagród specjalnych oraz wyróżnień honorowych dla orkiestr za najlepsze wykonanie marsza na estradzie czy za najlepszą prezencję i grę w marszu, jak również dla instrumentalistów oraz wokalistów, wyróżniając ich indywidualny wkład w występ orkiestry. Nagrody wędrują również dla zespołów tanecznych towarzyszącym orkiestrom, takim jak mażoretki, cheerleaderki czy tamburmajorki, za ich energiczny i efektowny udział w prezentacji.

Organizator przewiduje różnorodne nagrody, które stanowią symboliczne wyrazy uznania dla osiągnięć uczestników:
  • puchary dla najlepszych orkiestr w poszczególnych kategoriach, ufundowane przez Patronów Festiwalu,
  • dyplomy, które upamiętniają udział w wydarzeniu i potwierdzają zdobyte osiągnięcia,
  • nagrody pieniężne dla laureatów finału Festiwalu, służące wsparciu finansowemu dla kontynuacji działań,
  • nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów Festiwalu, które dodatkowo motywują i doceniają zaangażowanie uczestników.

Tradycyjnym zwieńczeniem Festiwalu jest galowy koncert laureatów w MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu pn. „My, Małopolanie”, który nie tylko prezentuje nagrodzonych, ale także integruje środowisko muzyczne Małopolski. To moment spotkania kapelmistrzów i muzyków, okazja do celebracji wspólnej pasji i osiągnięć oraz inspiracja kolejnego pokolenia do odkrywania magii wspólnego muzykowania.

Podstrony

Historia

ECHO TROMBITY – od 1977 roku – stwarza możliwość konfrontacji, spotkania, integracji, wymiany doświadczeń dla muzyków, instruktorów oraz kapelmistrzów.

Organizator

Organizatorem Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu – instytucja kultury województwa małopolskiego.