W dniach 20-22 września 2024 roku w siedzibie MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu odbyły się 34. Małopolskie Warsztaty dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych. Jesienna edycja tych popularnych nowosądeckich spotkań zgromadziła uczestników z aż 9 województw: lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego oraz warmińsko-mazurskiego, co świadczy o dużym zainteresowaniu tą formą edukacji muzycznej.
Warsztaty prowadzone były przez uznanych specjalistów:
Bartosza Dąbrowskiego,
chor. SG Mateusza Główczyka,
dr Waldemara Gronia,
ppor. Zofię Guz-Sobczyk,
Ewę Michurę,
ppłk SG Leszka Mieczkowskiego,
Wojciecha Zwierniaka oraz
kpt. Stefana Żuka. Wsparcia podczas zajęć z dyrygowania udzielali również akompaniatorzy:
Agata Beaman,
Michał Klechowski oraz
Anna Barbara Mirek.
Bogaty program warsztatów obejmował zarówno zajęcia praktyczne, jak i teoretyczne, koncentrując się na takich zagadnieniach jak: dyrygowanie z fortepianem, dyrygowanie buławą, musztra orkiestrowa oraz zastosowanie nowoczesnych technologii w pracy z orkiestrami dętymi. Poruszano także istotne tematy związane z zarządzaniem zespołem muzycznym, konserwacją instrumentów dętych oraz pozyskiwaniem funduszy na działalność orkiestr. Dodatkowo uczestnicy analizowali nagrania prezentacji z finału 46. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY, co dostarczyło im cennych wskazówek i inspiracji do dalszej pracy.
W trakcie trzech intensywnych dni warsztatów uczestnicy pracowali w dwóch grupach: początkującej i zaawansowanej, co umożliwiło dostosowanie programu do ich indywidualnych potrzeb oraz poziomu doświadczenia. Łącznie 25 godzin zajęć pozwoliło na wszechstronne zgłębienie omawianych tematów.
Zwieńczeniem warsztatów był udział w koncercie „My, Małopolanie”, podczas którego wystąpiły dwa zespoły: Basztowa Concert Band oraz MODA Big Band Andrychów. Laureaci tegorocznej edycji 46. Festiwalu ECHO TROMBITY dostarczyli zarówno uczestnikom warsztatów, jak i zgromadzonej publiczności niezapomnianych muzycznych wrażeń!
Warsztaty były nie tylko okazją do zdobycia nowych umiejętności i wiedzy oraz podniesienia kwalifikacji, lecz także stanowiły platformę do wymiany doświadczeń między muzykami z różnych regionów Polski. Uczestnicy mieli możliwość nawiązania cennych kontaktów zawodowych, które mogą zaowocować w przyszłości współpracą między orkiestrami. Spotkania te sprzyjały również stworzeniu przestrzeni do dyskusji nad współczesnymi wyzwaniami w pracy kapelmistrzów i tamburmajorów. Tym samym – uczestnicy zakończyli warsztaty nie tylko z nową wiedzą, ale także z inspirującymi pomysłami na rozwój swoich zespołów w przyszłości.
DofinansowaniePrzedsięwzięcie objęte wsparciem z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w ramach Inwestycji A2.5.1 „Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju”.
Kwota dofinansowania z UE: 77 500,00 zł
Nazwa przedsięwzięcia: Za Kapitanem – marsz!
Zadanie: Warsztaty dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów