Nazwa Festiwalu
DOSTĘPNOŚĆ TŁUMACZ PJM
FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE MCK SOKÓŁ
  • Aktualności
  • O Festiwalu
  • Edycja 2025
  • Multimedia
  • Edukacja
  • Kontakt
  • T_BREADCRUMBS_HOME
  • Multimedia
  • DO-RE-MI. Tak Orkiestra Pięknie Brzmi – drugie spotkanie
T_DETAIL_SOCIAL_FB_SHARE
Tweetnij

DO-RE-MI. Tak Orkiestra Pięknie Brzmi – drugie spotkanie

Edycja 2025
56 zdjęć

W środę, 12 lutego 2025 roku, uczniowie jedenastu klas szkół podstawowych z powiatu nowosądeckiego wzięli udział w drugim spotkaniu warsztatowym z cyklu Do-re-mi. Tak orkiestra pięknie brzmi, organizowanym przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Tym razem temat przewodni brzmiał: „Muzyczne tendencje – oto zadęcie! Fenomen instrumentu dętego”.

Pierwsza część warsztatów poświęcona była ewolucji różnych instrumentów muzycznych na przestrzeni dziejów. Dzieci zapoznały się z klasyfikacją instrumentów według podstawowego podziału na grupy: strunowe, dęte i perkusyjne. Sprawdzeniem zdobytej wiedzy było zaprezentowanie prawdziwych instrumentów, które uczestnicy mieli za zadanie przyporządkować do odpowiedniego klanu muzycznego. Mimo, że świat instrumentów muzycznych jest bogaty i różnorodny, dzieci bez trudu potrafiły wyodrębnić grupę będącą przedmiotem cyklu spotkań – orkiestrę dętą. Brawo!

Kolejnym istotnym aspektem, ściśle powiązanym z grą na instrumentach dętych, była rola przepony, oddechu i zadęcia. Dzieci dowiedziały się, jak kluczowe znaczenie mają te elementy w wydobywaniu dźwięku. Następnie uczestnicy zostali zaproszeni do stworzenia własnych instrumentów muzycznych. Przy użyciu prostych materiałów, takich jak patyczki, wykałaczki, kawałki papieru i gumki recepturki wykonali swoje piszczałki. Był to moment, w którym teoria mogła zostać przekształcona w praktykę – uczestnicy na stworzonych przez siebie dęciakach ćwiczyli zadęcie, co pozwoliło im lepiej zrozumieć jak powstaje dźwięk. Dzieci zabrały swoje dzieła do domu, by dłużej cieszyć się grą na stworzonym przez siebie instrumencie.

Następnie przyszedł czas na niezwykły występ oraz wywiad z tamburmajorką, a od niedawna także mażoretką – Dominiką Belską, która swoją artystyczną przygodę z buławą rozpoczęła w wieku 12 lat, w zespole Starosądeckich Tamburmajorek w Starym Sączu. Występ tej młodej artystki, w efektownym stroju, z buławą w dłoni, w rytm muzyki orkiestry dętej, zrobił ogromne wrażenie na uczestnikach. Dzieci miały okazję dowiedzieć się, czym zajmują się zespoły tamburmajorek i mażoretek, jakie są różnice między tymi artystycznymi dziedzinami, a także zobaczyć, jak wygląda praca z rekwizytami oraz wysłuchać przykładowych utworów, do których obie grupy przygotowują układy chorograficzne. Tamburmajorka opowiedziała o swojej pasji oraz wyzwaniach związanych z ćwiczeniami. Dzieci mogły z bliska zobaczyć buławę tamburmajora i baton mażoretkowy, a także porównać ich wagę. Wszystko zakończyło się wspólnymi ćwiczeniami z mini batonami, podczas których uczestnicy nauczyli się kilku podstawowych ruchów i figur wykonywanych przez zespoły mażoretkowe. Okazało się, że podrzucanie rekwizytu było znacznie łatwiejsze niż jego złapanie!

To muzyczne spotkanie było pełne kreatywności, zaangażowania i w efekcie radości. Kolejne warsztaty dla dzieci odbędą się 19 lutego.
T_PAGINATION_INFO 1 / 1

Stopka

Na skróty_

Historia Festiwalu Kalendarium ECHA TROMBITY 2025

Zgłoszenia_

Szczegóły dotyczące 48. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY wkrótce!

Organizator_

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ
Instytucja Kultury
Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz
tel. +48 18 448 26 10
Napisz do nas

Newsletter_

Jeśli chcesz otrzymywać aktualności
festiwalowe na swój e-mail
– zapisz się do newslettera

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać aktualności na Twój e-mail - zapisz się do naszego newslettera.

copyright: MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu Ochrona danych osobowych Mapa strony T_FOOTER_URL_BIP
created by OpenForm

Inne serwisy_

Logotyp Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ
Logotyp Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego
Logotyp Kina SOKÓŁ w Nowym Sączu
logotyp projektu EtnoZagroda
Logotyp Festiwalu Święto Dzieci Gór
Logotyp Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari
Logotyp Festiwalu Karpaty OFFer

Partnerzy edycji 2025_

Logotyp UMWM
Herb Powiatu Nowosądeckiego
logotyp Nowy Sącz Miasto Królewskie
logotyp Polskiego Towarzystwa Muzycznego
Logo Piwniczanki
Logotyp firmy BARTEZ
logo ESKA 2
logotyp Ambasady Orkiestr Dętych