W środę, 26 marca 2025 roku, w MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu odbyło się już piąte spotkanie z cyklu DO-RE-MI. TAK ORKIESTRA PIĘKNIE BRZMI, skierowane do dzieci, które od kilku tygodni z zaangażowaniem zgłębiają tajniki orkiestr dętych. Tematem przewodnim tych warsztatów były duety – a dokładnie flet i klarnet – pod hasłem: „Teraz duety – poproszę flety i klarnety”.
Po tradycyjnym wprowadzeniu i muzycznych zagadkach, prowadząca
Ewa Banaś podsumowała dotychczasowy temat instrumentów dętych blaszanych, prezentując dzieciom
waltornię – instrument, który coraz częściej pojawia się w składach orkiestr dętych.
Następnie na scenie pojawił się wyjątkowy duet:
flet piccolo oraz
klarnet. Instrumenty te zaprezentowali:
- Marzena Zaremba-Jasiurkowska – flecistka, solistka z wieloletnim doświadczeniem, pedagog w Szkołach Muzycznych I stopnia w Korzennej i Łącku, współpracująca z nowosądecką Orkiestrą Sinfonia Carpathia,
- Jakub Janus – klarnecista, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu. Obecnie kształci się na Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Czynnie uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych, regularnie występując jako solista i członek zespołów orkiestrowych.
Duet rozpoczął prezentację wspólnym wykonaniem marsza, grając swoje partie. Następnie muzycy opowiedzieli o budowie i charakterystyce fletu i klarnetu, prezentując ich brzmienie również w solowych utworach. Dzieci dowiedziały się, że oba instrumenty – mimo różnic w wyglądzie i dźwięku – należą do grupy instrumentów dętych drewnianych, powszechnie występujących w orkiestrach dętych. Pokaz wzbogacony został o multimedialną prezentację, w której dzieci mogły zobaczyć i usłyszeć te instrumenty w znanych fragmentach bajek. Dodatkową atrakcją była prezentacja
fletu poprzecznego, który szybko zyskał sympatię uczestników. Wiele dzieci wyraziło chęć nauki gry na zaprezentowanych instrumentach.
W trakcie zajęć przedstawiono także tuner – niewielkie, ale bardzo ważne urządzenie służące do strojenia instrumentów. Dzieci dowiedziały się, jak działa i jaką rolę odgrywa w codziennej pracy muzyków.
Jedną z największych niespodzianek warsztatów był
fagot – największy z instrumentów dętych drewnianych, zaprezentowany przez
Monikę Kurzeję – absolwentkę Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie, wieloletnią instrumentalistkę Orkiestry Dętej im. Tadeusza Moryto w Łącku oraz Orkiestry Reprezentacyjnej AGH w Krakowie. W oryginalnej inscenizacji wcieliła się w rolę Agenta 007, kładąc na stole tajemniczy, skórzany futerał. Dzieci, próbując zgadnąć, co się w nim znajduje, proponowały rozmaite odpowiedzi – od kija bejsbolowego po bazookę czy pieniądze. Zaskoczenie było ogromne, gdy z niewielkiego etui instruktorka złożyła wieloelementowy fagot, prezentując jego imponujące rozmiary i wyjątkowe brzmienie.
Kolejnym etapem zajęć była gra na kazoo – uwielbianym przez dzieci prostym instrumencie, przy pomocy którego uczestnicy uczyli się kolejnej części marsza.
Na zakończenie spotkania dzieci wzięły udział w muzycznym quizie, polegającym na rozpoznawaniu dźwięków poznanych instrumentów. Była to świetna okazja do utrwalenia wiedzy i dobrej zabawy.