Nazwa Festiwalu
DOSTĘPNOŚĆ TŁUMACZ PJM
FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE MCK SOKÓŁ
  • Aktualności
  • O Festiwalu
  • Edycja 2025
  • Multimedia
  • Edukacja
  • Kontakt
  • T_BREADCRUMBS_HOME
  • Multimedia
  • DO-RE-MI. Tak Orkiestra Pięknie Brzmi – trzecie spotkanie
T_DETAIL_SOCIAL_FB_SHARE
Tweetnij

DO-RE-MI. Tak Orkiestra Pięknie Brzmi – trzecie spotkanie

Edycja 2025
43 zdjęcia

19 lutego 2025 roku w Małopolskim Centrum Kultury odbyło się już trzecie spotkanie muzyczne dla najmłodszych pn. Do-re-mi. Tak orkiestra pięknie brzmi, którego temat brzmiał: „Tra, ta, ta – tak wspaniale trąbka gra!”.

Rozpoczęcie warsztatów było inne niż dotychczas – uczestnicy obejrzeli fragment bajki - zagadkę, której rozwiązanie wskazywało na głównego bohatera spotkania, czyli trąbkę. Następnie przypomniano zagadnienia poznane podczas poprzednich warsztatów muzycznych. W ramach wprowadzenia zapowiadającego gościa wydarzenia omówiono prototyp instrumentu, na którym gra, oraz kolejne etapy jego rozwoju. Kulminacyjnym momentem było odegranie „Hejnału Mariackiego” z balkonu sali Sichrawy przez Marcina Madziara – trębacza z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem, występującego w wielu orkiestrach i kapelach folklorystycznych Małopolski.

Trębacz omówił budowę prezentowanego instrumentu, w tym także jego ruchome elementy. Szczególne zainteresowanie uczestników wzbudziły trzy tłoki, które pozwalają na wydobycie dźwięków w pełnym zakresie skali! Zastanawiali się, co się stanie, gdy będą one niewłaściwie umiejscowione oraz jak uniknąć ich zacinania. Gość odpowiedział na pytania prezentacją w praktyce, przy okazji tłumacząc mechanizm ich działania.
Następnie przyszedł czas na naukę wydobycia dźwięku – najpierw z samego ustnika, potem z trąbki, aż do uzyskania jej pełnego, donośnego brzmienia. Zostały zaprezentowane także odmiany tego instrumentu, którym dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska i porównać ich budowy zewnętrzne. Dla większości uczestników dużym zdziwieniem była informacja, że kolor nie wpływa na brzmienie instrumentu.

Kolejne etapy warsztatów wzbogacono o dźwiękowe eksperymenty – dzieci rozwiązały zagadkę, dzięki której dowiedziały się, że to właśnie tłumik wpływa na barwę i dynamikę. Następnie zaprezentowano grę na trąbce z użyciem tego akcesorium, wyjaśniając jednocześnie jego działanie.

„Jaka to melodia?” – tak brzmiał kolejny blok tematyczny tego spotkania. Zadaniem uczestników było rozpoznanie tytułu bajki na podstawie kilku dźwięków zagranych na trąbce. Zaprezentowano także fragmenty animacji, w których trąbkę można zobaczyć lub jedynie usłyszeć. Choć samo zadanie nie sprawiło większych trudności, to świadomość obecności tego instrumentu w bajkach – a zwłaszcza dokładnych momentów jego pojawienia się – wzbudzała duże zainteresowanie. W efekcie dzieci z dużą uwagą wsłuchiwały się w prezentowane fragmenty.

„Proszę Pani, a czy będziemy dzisiaj grać na trąbce?” – pytały dzieci. Na trąbce nie, ale na kazoo – oczywiście! Trębacz przyswajał z uczestnikami melodię marsza „Happy Marching Band”, który dzieci będą prezentować wraz z orkiestrą dętą podczas ostatniego spotkania.

Niespodzianką tego warsztatu było eufonium. Instrument ten przedstawił Grzegorz Wróbel – wieloletni nauczyciel nauki gry na instrumentach klawiszowych w Yamaha Music School w Nowym Sączu, trębacz oraz muzyk – eufonista Orkiestry Dętej przy OSP w Męcinie oraz Miejskiej Orkiestry Stary Sącz. Z tą nazwą młodzi melomani spotkali się po raz pierwszy. Uczestnicy poznali budowę oraz rodzinę eufonium, która również występuje w orkiestrze dętej. Trębacz i eufonista w duecie wykonali fragment marsza, którego wcześniej dzieci wysłuchały w brzmieniu całej orkiestry dętej. Uczestnicy mieli  za zadanie wskazać, który z tych dwóch instrumentów grał linię melodyczną, której uczyli się na początku zajęć.

Swoje miejsce podczas tego warsztatu znalazło również zadanie, które miało na celu odpowiednie reagowanie na brzmienia trąbki, trąbki z tłumikiem oraz eufonium bez spoglądania na instrumentalistów. To ćwiczenie wymagało dużego skupienia i uwagi, jednak w końcowym efekcie przynosiło ogromną satysfakcję, ponieważ młodzi słuchacze potrafili skutecznie odróżnić poszczególne instrumenty. Brawo!

Zadaniem kończącym warsztaty było maszerowanie i granie na kazoo w rytm poznanego podczas warsztatu marsza. Podczas pauz dzieci miały do wykonania różne zadania – m.in. pokazać jak gra się nie trąbce, ruszając trzema palcami, a nie jak w większości prezentowali to dotąd – obiema rękami.

Kolejne warsztaty odbędą się 19 marca br.
T_PAGINATION_INFO 1 / 1

Stopka

Na skróty_

Historia Festiwalu Kalendarium ECHA TROMBITY 2025

Zgłoszenia_

Szczegóły dotyczące eliminacji powiatowych 47. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY wkrótce!

Organizator_

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ
Instytucja Kultury
Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz
tel. +48 18 448 26 10
Napisz do nas

Newsletter_

Jeśli chcesz otrzymywać aktualności
festiwalowe na swój e-mail
– zapisz się do newslettera

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać aktualności na Twój e-mail - zapisz się do naszego newslettera.

copyright: MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu Ochrona danych osobowych Mapa strony T_FOOTER_URL_BIP
created by OpenForm

Inne serwisy_

Logotyp Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ
Logotyp Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego
Logotyp Kina SOKÓŁ w Nowym Sączu
logotyp projektu EtnoZagroda
Logotyp Festiwalu Święto Dzieci Gór
Logotyp Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari
Logotyp Festiwalu Karpaty OFFer

Partnerzy edycji 2025_

Logotyp UMWM
Herb Powiatu Nowosądeckiego
logotyp Nowy Sącz Miasto Królewskie
logotyp Polskiego Towarzystwa Muzycznego
Logo Piwniczanki
Logotyp firmy BARTEZ
logo ESKA 2
logotyp Ambasady Orkiestr Dętych