Terenowe Warsztaty Metodyczne 2023: 8-10 grudnia
Edycja 2023
46 zdjęć
W dniach 8 i 10 grudnia 2023 odbyło się pięć kolejnych TERENOWYCH WARSZTATÓW METODYCZNYCH, w ramach których odwiedziliśmy orkiestry dęte w Dobczycach, Ciężkowicach, Sieciechowicach, Łapszach Wyżnych oraz w Woli Rzędzińskiej.
Orkiestra Dęta Dobczyce działa przy Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Dobczycach nieprzerwalnie już od 1919 roku. Obecnie liczy 44 muzyków i w większości złożona jest z młodzieży. Józef Maniecki, dyrygent orkiestry, tak uzasadnił potrzebę warsztatu: „Dobra orkiestra musi cały czas się dokształcać, a kapelmistrz podnosić kwalifikacje. Warsztaty są idealnym sposobem na udoskonalenie wartości artystycznych i umiejętności technicznych grupy.” Tego wyzwania podjął się dr Waldemar Groń, który przeprowadził próbę orkiestry, w szczególności skupiając uwagę instrumentalistów na elementy dzieła muzycznego. Instruktor podkreślał również, jak bardzo ważne jest we wspólnym muzykowaniu wzajemne słuchanie się, które ma ogromny wpływ na całościowe brzmienie orkiestry.Fenomenem Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej im. Jana Muchy w Ciężkowicach jest to, że nieprzerwalnie działa już o 115 lat! 4/5 składu to młodzież w wieku 14-18 lat, która od 2019 roku muzykuje pod batutą Andrija Draznyci, zaś maszeruje za buławą Tomasza Tabaszewskiego. Efekty pracy zespołu są bardzo obiecujące, chociażby przez to, że w tym roku podczas finału 45. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY, orkiestra zajęła II miejsce w grupie orkiestr młodzieżowych. 10 grudnia do Ciężkowic wybrał się ppłk Leszek Mieczkowski. „Brzmienie w roli głównej” – tak krótko można podsumować to muzyczne spotkanie. Omówione zostało wszystko to, co ma na brzmienie ogromny wpływ, począwszy od rodzaju i marki instrumentu, przez jakże ważną indywidualną, codzienną pracę własną, aż po wzajemne słuchanie się podczas prób. W efekcie końcowym: otrzymujemy piękne brzmienie całej orkiestry, co muzycy starali się uzyskać ćwicząc swój warsztat na podstawie kilku utworów. Prowadzący udzielił również wskazówek dyrygentowi odnośnie organizowania indywidualnej pracy, budowania programu koncertowego oraz doboru repertuaru.
Orkiestrę Dętą Hejnał Sieciechowice niewątpliwie wyróżnia to, że batuta jest tutaj przekazywana z ojca na syna już przez cztery pokolenia, przez 113 lat! Jedynym z założycieli orkiestry był pradziadek Marcina Faracika – obecnego dyrygenta i tamburmajora. Co naprawdę tutaj zachwyca, to fakt wspólnego, rodzinnego muzykowania. Udział w warsztatach wziął bowiem były dyrygent – Tadeusz Faracik, ale tym razem jako instrumentalista, a muzycznie towarzyszyli mu jego wnukowie. Młodzi pasjonaci muzyki, których nie brakuje w szeregach orkiestry, są jej ogromną nadzieją. Najmłodsi z nich mają 10 lat. Warsztaty przeprowadził doświadczony muzyk, dyrygent dwóch orkiestr oraz tamburmajor Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu – mł. chor. Mateusz Główczyk. Należy dodać, że na naszych warsztatach był to debiut tego instruktora… zakończony ogromnym sukcesem. Główny cel jaki sobie postawił to przeprowadzenie warsztatu tak, aby zainteresować odbiorców, by chcieli w nim aktywnie uczestniczyć. Zamiar został osiągnięty! Ogromna kreatywność i pomysł na to spotkanie skutkował tym, że warsztaty były bardzo owocne. Prowadzący, od razu po dozowanej teorii, popierał ją praktycznym przykładem, dzięki czemu nabyta, nowa wiedza była ciekawa i bardziej przyswajalna dla odbiorców. Mundur, próba, prezentacja publiczna, czy występ w kościele – tematów do omówienia nie brakowało, a pytań szczegółowych przybywało. Tak samo jak nie zabrakło chętnych muzyków, na których przykładach omawiane były różne aspekty metodyczne. Odbyło się również indywidualne szkolenie uczestników, które dotyczyło elementów musztry. Orkiestra wspólnie wykonała utwór muzyczny, w rytm którego maszerowała i zmieniała kierunek marszu.
Historia Orkiestry Dętej Łapsze Wyżne sięga 1882 roku. Obecnie orkiestrę prowadzi siódmy kapelmistrz w historii – Józef Gryglak. Składa się ona z młodych osób oraz dzieci mających wspólna pasję – miłość do muzyki. Tak jak pisze dyrygent: „Dla nich Orkiestra to z jednej strony wyzwanie, a z drugiej wspaniała przygoda”. Na dorobek artystyczny zespołu składa się wiele koncertów, konkursów i przeglądów muzycznych, jednak mimo tego, muzycy chcą dalej się rozwijać. Dyrygent tak uzasadnił chęć udziału w warsztatach: „…chcielibyśmy, aby ktoś ocenił naszą pracę i wskazał może lepszą drogę lub podpowiedział, co zmienić lub usprawnić w naszych działaniach”. Temu warsztatowemu spotkaniu przewodniczył ppłk dr hab. Stanisław Strączek. Artykulacja, dynamika i brzmienie – tak można byłoby krótko podsumować te warsztaty. Wymienione elementy szlifowano na podstawie różnych utworów, m.in. „Archivisten Polka” Markusa Nimmervoll’a. Instruktor poruszył także tematy związane z prezencją publiczną oraz zwrócił uwagę na najistotniejsze aspekty dotyczące dyrygowania. Możliwość spotkania i doskonalenia swoich umiejętności z tak cenioną osobą w świecie orkiestr dętych oraz poznawanie tajników budowania kariery dyrygenckiej to wyjątkowo wartościowe wydarzenie dla każdego uczestnika warsztatów. Potwierdzić to może również ilość wolnych słuchaczy z zaprzyjaźnionej orkiestry z Nidzicy, których było 5 osób.
Historia Stowarzyszenia Orkiestra Dęta przy OSP w Woli Rzędzińskiej jest dość młoda. Orkiestra powstała w 1968 roku, natomiast jako stowarzyszenie funkcjonuje od roku 2004. Dyrygent Bernard Żmuda tak uzasadnił ważność spotkania warsztatowego: „Od 2020 roku Orkiestra rozpoczęła nowy etap w swojej historii wraz z nowym dyrygentem. Można powiedzieć, że zaczynamy wszystko od podstaw. Warsztaty bardzo by nam pomogły w rozwoju, mobilizując zarówno dyrygenta, jak również muzyków do dalszej pracy.” Tego zadania podjął się ppłk Leszek Mieczkowski, który skupił się głównie na interpretacji kompozycji muzycznych na orkiestry dęte oraz na tym, jak radzić sobie z trudnymi momentami w utworach. Pod koniec spotkania omówiono również budowę programu koncertowego oraz dobór repertuaru, potrzebny do efektywnej prezentacji publicznej. Warto zaznaczyć, że była to pierwsza taka okazja, kiedy orkiestra miała możliwość uczestnictwa w profesjonalnych warsztatach. Do Woli Rzędzińskiej przyjechała również czwórka wolnych słuchaczy – muzyków innych orkiestr.
Terenowe Warsztaty Metodyczne w tym roku realizowane są w siedzibach piętnastu orkiestr dętych na terenie województwa małopolskiego. Celem spotkań jest praktyczna metodyka pracy muzycznej z zespołem instrumentalnym.
Więcej informacji na temat zbliżających się warsztatów w artykule: TERENOWE WARSZTATY METODYCZNE Z ORKIESTRAMI DĘTYMI 2023.2023-12-13 10:27