15 października 2024 roku odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu Terenowych Warsztatów Metodycznych, organizowanych przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Wydarzenie miało miejsce w Kamionce Wielkiej, gdzie nieprzerwanie od 1961 roku działa Parafialno-Gminna Orkiestra Dęta.
Początkowo głównym celem orkiestry było wzbogacenie oprawy muzycznej uroczystości liturgicznych. Jednak dzięki rozszerzeniu jej działalności pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce Wielkiej, orkiestra zaczęła coraz częściej angażować się w wydarzenia kulturalne. Rosnące potrzeby związane z występami zainspirowały do organizacji warsztatów doskonalących umiejętności muzyków. Kapelmistrzem orkiestry jest
Józef Trojan.
Zajęcia poprowadził
kpt. Stefan Żuk, ekspert w zakresie dowodzenia orkiestrą dętą w marszu. Spotkanie odbyło się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamionce Wielkiej i wzięło w nim udział 23 muzyków. Program warsztatów obejmował kluczowe elementy musztry orkiestry: ćwiczenia w czasie gry marszowej, zarówno na postoju, jak i w trakcie marszu. Szczególny nacisk położono na dyrygowanie buławą, odpowiednie użycie gwizdka oraz dowodzenie orkiestrą w szyku marszowym. Omówiono także ceremoniał oficjalny obowiązujący podczas występów. Muzycy wykonywali zarówno muzykę marszową jak i pogrzebową, co pozwoliło im lepiej opanować techniki gry w czasie przemarszu.
Warsztaty stanowiły solidne wprowadzenie do podstaw pracy orkiestry podczas gry w marszu, będąc tym samym swoistym ABC dla każdego muzyka orkiestry dętej.
Kolejne, najbliższe spotkanie terenowe odbędzie się już 18 października w Laskowej, a poprowadzi je ppłk SG Leszek Mieczkowski.
Zapraszamy do zapisywania się na Terenowe Warsztaty Metodyczne jako wolny słuchacz poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny
tutaj. DOFINANSOWANIEPrzedsięwzięcie objęte wsparciem z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w ramach Inwestycji A2.5.1 „Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju”.
Całkowita wartość przedsięwzięcia: 109 696,00 zł
Kwota dofinansowania z UE: 77 500,00 zł
Nazwa przedsięwzięcia: Za Kapitanem – marsz!
Zadanie: Warsztaty dla instruktorów zespołów mażoretkowych
Projekt „Za Kapitanem – marsz!” obejmuje cykl warsztatów stacjonarnych oraz audiowizualnych nagrań instruktażowych, mających na celu przybliżenie zagadnień dotyczących prowadzenia i funkcjonowania orkiestr dętych, z naciskiem na nowoczesne rozwiązania technologiczne i proekologiczne. Adresatami projektu są twórcy amatorskiego ruchu muzycznego w Małopolsce: tamburmajorzy, kapelmistrzowie, muzycy oraz instruktorzy grup mażoretkowych, którzy współtworząc sztukę muzyczną – tworzą lokalne życie kulturalne. Projekt ma na celu wsparcie ich działalności oraz udoskonalenie metod pracy i prezentacji orkiestr.