Terenowe Warsztaty Metodyczne 2024: Łapsze Wyżne, Włosań
Edycja 2024
20 zdjęć
3 listopada odbyły się kolejne Terenowe Warsztaty Metodyczne, które tym razem miały miejsce w Łapszach Wyżnych oraz we Włosani.
W niedzielny poranek, w siedzibie Orkiestry Dętej Łapsze Wyżne, zespół wytrwale pracował nad utworami muzycznymi pod czujnym okiem dr. Waldemara Gronia. Orkiestra działa nieprzerwanie od 142 lat, a najmłodszy muzyk w obecnym składzie ma zaledwie 7 lat! Spotkanie rozpoczęło się od próby orkiestry pod batutą Józefa Gryglaka. Zaraz potem orkiestra wykonała dwa utwory: fanfary i marsz. Następnie uczestnicy mieli okazję wziąć udział w interesującej prezentacji multimedialnej, której pierwsze, zasadnicze pytanie brzmiało: Czym jest muzyka? Rozpoczęła się burza mózgów, podczas której każdy miał możliwość przedstawienia swojego pomysłu. Prowadzący porównał grę w orkiestrze do pracy na etacie, podkreślając znaczenie punktualności, przygotowania i obowiązkowości. Tego rodzaju dyscyplina jest niezbędna do osiągnięcia wspólnego, pięknego brzmienia i harmonii w zespole. W trakcie warsztatów omówiono również aspekt dialogu, który zachodzi nie tylko między muzykami, ale także w komunikacji niewerbalnej pomiędzy dyrygentem, a orkiestrą. Prowadzący zwrócił uwagę na istotę właściwej interpretacji nut, która nadaje charakteru utworowi i zaznaczył, że dźwięk w pierwszej kolejności powstaje w głowie. Uczestnicy zgodzili się z tezą, że pamięć jest ulotna, dlatego prowadzący zachęcił instrumentalistów do robienia notatek w nutach już od pierwszego zetknięcia się z nowym utworem. W dalszej części spotkania omówiono kluczowe elementy dzieła muzycznego, które następnie przećwiczono w sekcjach. Na zakończenie dyrygent orkiestry doskonalił swoje umiejętności pod okiem prowadzącego warsztaty.Popołudnie zarezerwowane było dla Orkiestry Dętej OSP Włosań, założonej w 1976 roku. Zespół liczy około 20 członków, a jego dyrygentem jest Jacek Włodarczyk. Orkiestra bazuje na repertuarze marszowym i kościelnym, ale z dużą satysfakcją wykonuje również utwory swingowe, pop rock oraz kompozycje z partiami wokalnymi. Zespół pragnie rozwijać się muzycznie, repertuarowo oraz organizacyjnie, dlatego na warsztaty zaproszono chor. SG Mateusza Główczyka, tamburmajora Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, który przeprowadził zajęcia z musztry orkiestry dętej.
Najpierw poświęcono czas na kilka kwestii teoretycznych, aby wprowadzić uczestników w temat musztry orkiestrowej. Następnie odbyła się część praktyczna, podczas której ćwiczono maszerowanie, uwzględniając takie elementy, jak: krycie, równanie, zwroty w prawo i lewo oraz zachowanie podczas uroczystości oficjalnych. W rytm marsza „Benton Hall” muzycy uczyli się młynka oraz zajście i rozejście orkiestry. Nie zabrakło także ćwiczeń z buławą, co umożliwiło kapelmistrzowi doskonalenie swojego warsztatu tamburmajora.
Mamy nadzieję, że warsztaty przyniosą efekty w dalszej pracy muzycznej obu orkiestr!
Kolejne spotkania odbędzie się już 8 listopada br., podczas którego odwiedzimy Strażacką Orkiestrę Dętą w Filipowicach oraz Orkiestrę Dętą OSP Tęgoborze.
Zapisy do roli wolnego słuchacza są wciąż dostępne. Trzeba tylko wypełnić formularz zgłoszeniowy w formie online dostępny TUTAJ
Zapraszamy!
DOFINANSOWANIE
Przedsięwzięcie objęte wsparciem z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w ramach Inwestycji A2.5.1 „Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju”.
Całkowita wartość przedsięwzięcia: 109 696,00 zł
Kwota dofinansowania z UE: 77 500,00 zł
Nazwa przedsięwzięcia: Za Kapitanem – marsz!
Zadanie: Terenowe Warsztaty Metodyczne
Projekt „Za Kapitanem – marsz!” obejmuje cykl warsztatów stacjonarnych oraz audiowizualnych nagrań instruktażowych, mających na celu przybliżenie zagadnień dotyczących prowadzenia i funkcjonowania orkiestr dętych, z naciskiem na nowoczesne rozwiązania technologiczne i proekologiczne. Adresatami projektu są twórcy amatorskiego ruchu muzycznego w Małopolsce: tamburmajorzy, kapelmistrzowie, muzycy oraz instruktorzy grup mażoretkowych, którzy współtworząc sztukę muzyczną – tworzą lokalne życie kulturalne. Projekt ma na celu wsparcie ich działalności oraz udoskonalenie metod pracy i prezentacji orkiestr.