Terenowe Warsztaty Metodyczne 2024: Laskowa, Niedźwiedź, Bystra Podhalańska
Edycja 2024
52 zdjęcia
W dniach 18 i 20 października br. odbyły się kolejne spotkania z cyklu Terenowych Warsztatów Metodycznych, organizowanych przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu w ramach projektu „Za Kapitanem – marsz!”.
18 października br. odbyło się spotkanie warsztatowe w Parafialnej Orkiestrze Dętej w Laskowej, działającej od 1931 roku. Kapelmistrzowie orkiestry, Piotr Jonik i Roman Kogutowicz, wraz z zespołem intensywnie pracowali nad poprawą brzmienia i intonacji. Wsparcia merytorycznego udzielił orkiestrze ppłk SG Leszek Mieczkowski, naczelnik Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu. Oprócz technicznych aspektów gry, orkiestra szlifowała również repertuar koncertowy oraz kolędowy.20 października br. warsztaty zorganizowano, aż w dwóch lokalizacjach. Jedno z nich miało miejsce w siedzibie Orkiestry Dętej Krakus w Niedźwiedziu, działającej od 1956 roku. Obecnie zespół funkcjonuje pod kierunkiem kapelmistrza Łukasza Kłosińskiego, a jego działalność wspierają Centrum Kultury w Słomnikach oraz Stowarzyszenie Niedźwiadek. Podczas warsztatów muzycy poznali podstawy musztry orkiestry dętej, uczyli się m.in. podnoszenia i opuszczania instrumentów podczas przemarszu oraz jak reagować na znaki przekazywane buławą przez tamburmajora. Ćwiczono zbiórkę orkiestry, grę w marszu oraz na postoju. Te elementy zmotywowały muzyków do dalszej pracy nad swoimi umiejętnościami. Warsztaty poprowadził specjalista od musztry orkiestrowej – kpt. Stefan Żuk.
Równolegle, 20 października br. ppłk SG Leszek Mieczkowski odwiedził Orkiestrę OSP Bystra Podhalańska. Powstała ona w 1956 roku i aktywnie uczestniczy w życiu społecznym swojej miejscowości biorąc udział w uroczystościach państwowych i kościelnych. Warsztaty dotyczyły m.in. technik poprawnego budowania brzmienia, dynamiki i artykulacji. Orkiestra ćwiczyła znane kompozycje, takie jak „Pirates of the Caribbean”, „The Cream of Clapton” oraz „You Raise Me Up”, co pozwoliło na udoskonalenie interpretacji i techniki gry zespołu.
Terenowe Warsztaty Metodyczne są cenną inicjatywą wspierającą małopolskie orkiestry dęte w ich rozwoju, a zaangażowanie wybitnych specjalistów przyczynia się do podnoszenia jakości artystycznej i technicznej tych zespołów.
Zgłoś się na kolejne warsztaty!
Kolejne spotkania z cyklu odbędą się już w tym tygodniu. Zachęcamy do rejestracji w roli wolnego słuchacza – wciąż dostępne są wolne miejsca! Zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny tutaj
Zapraszamy!
DOFINANSOWANIE
Przedsięwzięcie objęte wsparciem z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w ramach Inwestycji A2.5.1 „Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju”.
Całkowita wartość przedsięwzięcia: 109 696,00 zł
Kwota dofinansowania z UE: 77 500,00 zł
Nazwa przedsięwzięcia: Za Kapitanem – marsz!
Zadanie: Warsztaty dla instruktorów zespołów mażoretkowych
Projekt „Za Kapitanem – marsz!” obejmuje cykl warsztatów stacjonarnych oraz audiowizualnych nagrań instruktażowych, mających na celu przybliżenie zagadnień dotyczących prowadzenia i funkcjonowania orkiestr dętych, z naciskiem na nowoczesne rozwiązania technologiczne i proekologiczne. Adresatami projektu są twórcy amatorskiego ruchu muzycznego w Małopolsce: tamburmajorzy, kapelmistrzowie, muzycy oraz instruktorzy grup mażoretkowych, którzy współtworząc sztukę muzyczną – tworzą lokalne życie kulturalne. Projekt ma na celu wsparcie ich działalności oraz udoskonalenie metod pracy i prezentacji orkiestr.