Terenowe Warsztaty Metodyczne 2024: Tęgoborze, Filipowice
Edycja 2024
44 zdjęcia
8 listopada 2024 roku odbyły się kolejne Terenowe Warsztaty Metodyczne, w ramach których odwiedziliśmy orkiestry dęte w Tęgoborzu i Filipowicach.
W piątkowy wieczór w siedzibie OSP w Tęgoborzu odbyły się warsztaty dla 43-letniej Orkiestry OSP Tęgoborze, której dyrygentem jest Roman Gwóźdź. Rozpoczął on to muzyczne spotkanie, wykonując wspólnie z orkiestrą marsza. Warsztaty poprowadził ppłk SG dr hab. Stanisław Strączek, który na początku zwrócił uwagę na poprawną postawę instrumentalistów podczas gry oraz doradził, jak najlepiej rozmieścić muzyków podczas prób i występów scenicznych. Po tym praktycznym wprowadzeniu przeszedł do części teoretycznej – omówił elementy dzieła muzycznego, podkreślając, jak istotne jest ich respektowanie podczas wykonywania utworu. Prowadzący porównał strojenie instrumentów i grę na nich do śpiewu – „graj tak, jakbyś chciał to zaśpiewać”, doradzał, zapewniając, że taka technika pozwoli uzyskać naturalny, precyzyjny i muzykalny efekt. Zachęcał również do samodzielnego eksperymentowania z dźwiękiem, jako drogi do muzycznego rozwoju. Uczulał, by unikać skracania dźwięków przy różnych technikach artykulacyjnych oraz by budować piękną frazę – stosując „wymienny oddech”. Wszystkie omawiane zagadnienia były następnie ćwiczone podczas wspólnego wykonywania gam – początkowo unisono, później – tworząc akordy. Zgodnie z tematyką warsztatów, wykonano także utwory patriotyczne, które orkiestra przygotowywała na Święto Niepodległości. Nie zabrakło również pytań dotyczących oprawy uroczystości oficjalnych, czy sakralnych.Równolegle odbył się warsztat dla Strażackiej Orkiestry Dętej Filipowice – zespołu z 31-letnim stażem. Dyrygent orkiestry, Dominik Malik, tak uzasadnił potrzebę warsztatów: „Regularne próby oraz zaangażowanie muzyków przynoszą coraz lepsze efekty, jednak aby w pełni wykorzystać potencjał zespołu, potrzebne jest fachowe wsparcie… Indywidualne podejście do orkiestry w jej własnym środowisku umożliwi szczegółową analizę pracy kapelmistrza oraz poszczególnych sekcji instrumentów.” Tego zadania podjął się dr Waldemar Groń, pod którego okiem Dominik Malik rozwijał swoje umiejętności podczas 5. Ogólnopolskiego Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych w Nowym Sączu. Zdobyta tam wiedza przełożyła się na bardzo dobrą i obiecującą pracę dyrygenta z orkiestrą. Podczas spotkania zaprezentowano multimedialne „ABC orkiestry dętej”, ale głównym bohaterem tego wieczoru był utwór Król Lew. Prowadzący skupił się na tworzeniu struktury brzmieniowej orkiestry i interpretacji tego utworu. Praca nad tak rozbudowanym dziełem muzyki filmowej była dla kapelmistrza wyjątkową okazją do doskonalenia swojego warsztatu dyrygenckiego, i to w bezpośredniej współpracy z własnym zespołem pod okiem swojego mistrza. Na zakończenie spotkania prowadzący omówił również zasady budowy programu koncertowego oraz doboru repertuaru, kluczowych dla efektywnej prezentacji orkiestry przed publicznością.
Mamy nadzieję, że był to owocny czas dla muzyków obu orkiestr, który przyniesie pozytywne efekty w dalszej pracy.
Kolejne spotkania już 15 listopada br., które skierowane będzie do Orkiestry Dętej Okulice. Zapraszamy także do zapisywania się na to wydarzenie jako wolny słuchacz poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny tutaj.
DOFINANSOWANIE
Przedsięwzięcie objęte wsparciem z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w ramach Inwestycji A2.5.1 „Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju”.
Całkowita wartość przedsięwzięcia: 109 696,00 zł
Kwota dofinansowania z UE: 77 500,00 zł
Nazwa przedsięwzięcia: Za Kapitanem – marsz!
Zadanie: Terenowe Warsztaty Metodyczne
Projekt „Za Kapitanem – marsz!” obejmuje cykl warsztatów stacjonarnych oraz audiowizualnych nagrań instruktażowych, mających na celu przybliżenie zagadnień dotyczących prowadzenia i funkcjonowania orkiestr dętych, z naciskiem na nowoczesne rozwiązania technologiczne i proekologiczne. Adresatami projektu są twórcy amatorskiego ruchu muzycznego w Małopolsce: tamburmajorzy, kapelmistrzowie, muzycy oraz instruktorzy grup mażoretkowych, którzy współtworząc sztukę muzyczną – tworzą lokalne życie kulturalne. Projekt ma na celu wsparcie ich działalności oraz udoskonalenie metod pracy i prezentacji orkiestr.