Nazwa Festiwalu
DOSTĘPNOŚĆ TŁUMACZ PJM
FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE MCK SOKÓŁ
  • Aktualności
  • O Festiwalu
  • Edycja 2025
  • Multimedia
  • Edukacja
  • Kontakt
  • T_BREADCRUMBS_HOME
  • Multimedia
  • Warsztaty „DO-RE-MI. TAK ORKIESTRA PIĘKNIE BRZMI” – czwarte spotkanie
T_DETAIL_SOCIAL_FB_SHARE
Tweetnij

Warsztaty „DO-RE-MI. TAK ORKIESTRA PIĘKNIE BRZMI” – czwarte spotkanie

Edycja 2024
30 zdjęć

W środę, 24 kwietnia 2024 roku, w Małopolskim Centrum Kultury odbyło się czwarte już spotkanie muzyczne dla najmłodszych pn. DO-RE-MI. TAK ORKIESTRA PIĘKNIE BRZMI, którego temat brzmiał: „Tra, ta, ta – tak wspaniale trąbka gra!”.

Warsztat rozpoczął się już tradycyjnie od zagadek muzycznych służących wprowadzeniu do tematu zajęć, jak również przypomnieniu sobie poznanych dotychczas zagadnień.

Potem przyszedł czas na prezentację głównej bohaterki spotkania trąbki, którą przedstawił Grzegorz Wróbel – wieloletni nauczyciel nauki gry na instrumentach klawiszowych w Yamaha Music School w Nowym Sączu, trębacz oraz muzyk – eufonista Orkiestry Dętej przy OSP w Męcinie oraz Miejskiej Orkiestry Stary Sącz. Została omówiona budowa tego instrumentu, również ta ruchoma. Uczestnicy dowiedzieli się ponadto, jakie akcesoria są potrzebne do tego, by dbać o instrument oraz jak zatroszczyć się o swój komfort – podczas ćwiczeń, występów, czy nawet transportu sprzętu muzycznego. Potem przyszedł czas na poznanie donośnego brzmienia trąbki oraz innych odmian tego instrumentu, któremu dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska. Dzięki temu, temat warsztatu stał się bardziej realny i zrozumiały.

„Jaka to melodia ?” – tak brzmiał kolejny blok tematyczny tego spotkania. Zadaniem uczestników było rozpoznanie po kilku dźwiękach wykonywanych na trąbce tytułu bajki, w której występuje – w akompaniamencie utworu, solo, albo jako instrument, na którym gra dana postać bajkowa. Zadanie okazało się nie być trudne, ale sama świadomość, że trąbka występuje w tych bajkach, dokładnie w których momentach, wzbudzało zainteresowanie, a w efekcie uważne wsłuchiwanie się w prezentowane fragmenty. Kolejne propozycje utworów były wzbogacone w brzmienie – dzieci rozwiązały zagadkę, z której dowiedziały się, że to właśnie tłumik wpływa na barwę instrumentu. Została również zaprezentowana gra na trąbce z tym akcesorium, z objaśnieniem, w jaki sposób działa.

Instrumentem niespodzianką zajęć było eufonium. Z tą nazwą uczestnicy spotkali się po raz pierwszy. Poznały budowę oraz rodzinę eufonium. Oba instrumenty – trąbka i eufonium, nie tylko zadziwiły swoim brzmieniem, ale także stały się punktem wyjścia do odkrywania świata instrumentów dętych blaszanych. Dzieci zauważyły, że dźwięk trąbki doskonale komponuje się w utworach na orkiestrę dętą oraz w zestawieniu z innym instrumentem.

Swoje miejsce podczas tego warsztatu znalazły również liczne zabawy muzyczne, które pozwalały dzieciom wykazywać się ogromną kreatywnością, jak np. podczas zadań związanych z improwizacją. Miały również okazję wyrazić swoje emocje, eksperymentując z dźwiękami i rytmami poprzez grę za pomocą gestodźwięków. Zadanie, które wymagało odpowiedniego reagowania na brzmienia trąbki, trąbki z tłumikiem, eufonium oraz poznanego wcześniej saksofonu, wymagało skupienia i uważności, ale w efekcie było niezwykle satysfakcjonujące, gdyż młodym słuchaczom z powodzeniem udawało się rozróżnić poszczególne instrumenty. Brawo!

Zadaniem kończącym warsztaty było rozpoznawanie różnych nastrojów w muzyce, uczestnicy musieli poznać i zapamiętać kilka taktów radosnego marsza, do którego wychodząc z sali nucili i maszerowali…  

…aż do kolejnych warsztatów!
T_PAGINATION_INFO 1 / 1

Stopka

Na skróty_

Historia Festiwalu Kalendarium ECHA TROMBITY 2025

Zgłoszenia_

Szczegóły dotyczące eliminacji powiatowych 47. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY wkrótce!

Organizator_

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ
Instytucja Kultury
Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz
tel. +48 18 448 26 10
Napisz do nas

Newsletter_

Jeśli chcesz otrzymywać aktualności
festiwalowe na swój e-mail
– zapisz się do newslettera

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać aktualności na Twój e-mail - zapisz się do naszego newslettera.

copyright: MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu Ochrona danych osobowych Mapa strony T_FOOTER_URL_BIP
created by OpenForm

Inne serwisy_

Logotyp Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ
Logotyp Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego
Logotyp Kina SOKÓŁ w Nowym Sączu
logotyp projektu EtnoZagroda
Logotyp Festiwalu Święto Dzieci Gór
Logotyp Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari
Logotyp Festiwalu Karpaty OFFer

Partnerzy edycji 2025_

Logotyp UMWM
Herb Powiatu Nowosądeckiego
logotyp Nowy Sącz Miasto Królewskie
logotyp Polskiego Towarzystwa Muzycznego
Logo Piwniczanki
Logotyp firmy BARTEZ
logo ESKA 2
logotyp Ambasady Orkiestr Dętych