19 marca 2024 roku uczniowie z czterech szkół podstawowych z powiatu nowosądeckiego zebrali się w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu na kolejnym spotkaniu dla młodych melomanów – warsztatach muzycznych z cyklu DO-RE-MI. TAK ORKIESTRA PIĘKNIE BRZMI.
Tym razem temat przewodni brzmiał: „Muzyczne tendencje – oto zadęcie! Fenomen instrumentu dętego”. W ramach zajęć dzieci miały okazję nie tylko poznać trochę teorii z podstaw muzyki, ale także poeksperymentować z dźwiękiem przy użyciu różnorodnych technik i narzędzi, a przede wszystkim odkrywać własny potencjał artystyczny.
W pierwszej części programu warsztatów uczestnicy zgłębiali tajniki różnych instrumentów muzycznych. Dzieci miały okazję poznać podział instrumentów oraz, korzystając z prawdziwych przykładów, dowiedzieć się jakie są między nimi różnice i jakie dźwięki można z nich uzyskać. Ta część warsztatów przyczyniła się do lepszego zrozumienia bogactwa i różnorodności świata muzycznego, a przede wszystkim do umiejętności wyodrębnienia grupy muzycznej będącej przedmiotem cyklu spotkań: orkiestry dętej.
Kolejnym elementem warsztatów był temat przepony, oddechu oraz zadęcia i wymagał już praktycznego zaangażowania uczestników. Dzięki ćwiczeniom dzieci zrozumiały, jak istotna jest prawidłowa technika oddechowa, która koreluje z zadęciem i jest kluczowa podczas gry na instrumentach dętych. Sprawdzianem dla nowych umiejętności, i zarazem jednym z najbardziej ekscytujących momentów warsztatów, była kontynuacja nauki gry na kazoo. Dzieci kolejno wykonywały różne dźwięki za pomocą tego prostego, ale magicznego instrumentu – również podczas marszu. Brzmienie kazoo wypełniało przestrzeń sali, dodając energii i entuzjazmu.
Na zakończenie warsztatów dzieci miały okazję wykazać się również swoją kreatywnością i zdolnościami manualnymi, tworząc własne instrumenty muzyczne – piszczałki. Z pomocą prostych materiałów takich jak patyczki, wykałaczki, kawałek papieru oraz gumki recepturki, młodzi artyści stworzyli swoje własne unikalne instrumenty dęte. Co więcej! Ten instrument o prymitywnej budowie okazał się doskonałym, podręcznym instrumentem, wydającym różne dźwięki, uzależnione od zadęcia. Dzieci zabrały je ze sobą do domu, by móc dłużej cieszyć się własną twórczością nie tylko plastyczną, ale i muzyczną.