We wtorek, 5 marca, w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu odbyły się po raz pierwszy warsztaty muzyczne pn. DO-RE-MI. TAK ORKIESTRA PIĘKNIE BRZMI.
Rozpoczęły one cykl ośmiu spotkań, skierowanych do czterech stałych grup odbiorców – uczniów klas I-III szkół podstawowych. Prowadzone są przez animatora kultury w zakresie muzyki z MCK SOKÓŁ i zaproszonych muzyków. Celem warsztatów jest przybliżenie dzieciom barwnego świata orkiestr dętych poprzez twórcze i aktywne spotkania wzbogacone o wspólne muzykowanie.
Do udziału w warsztatach zakwalifikowano pięć szkół podstawowych z województwa małopolskiego:
- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Nowym Sączu, jedna klasa,
- Szkołę Podstawową Nr 8 im. Władysława Jagiełły, jedna klasa,
- Szkołę Podstawową im. bł. s. Julii Rodzińskiej w Nawojowej, dwie klasy,
- Katolicką Niepubliczną Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I Stopnia w Nowym Sączu, jedna klasa,
- Szkołę Podstawową im. Marii Konopnickiej w Żeleźnikowej Wielkiej, trzy klasy.
Podczas tego spotkania warsztatowego poruszono temat pt. „
Orkiestra dęta dziewiętnasty wiek pamięta”, związany z historią instrumentów muzycznych, ich funkcją, a docelowo z powstaniem i działalnością orkiestr dętych. Przedstawiony został instrument dęty, jakim jest kazoo. Wzbudził duże zainteresowanie wśród uczestników. Dzieci intuicyjnie poszukiwały sposobów gry na nim, wykazując przy tym ogromną kreatywność. Każdy uczestnik otrzymał swój indywidualny instrument, na którym nauczył się bardzo szybko grać. Mając opanowaną tę umiejętność przyszedł czas na grę w marszu, która została przeprowadzona pod buławą tamburmajora
kpt. Stefana Żuka. Zaproszonego gościa cechuje ogromne doświadczenie muzyczne i pozytywne nastawienie do ludzi. To wszystko wpłynęło na efekt pracy z uczestnikami, którzy na początku poznali podstawowe komendy, a później wytrwale maszerowali i grali w rytm melodii utworu „Orkiestry dęte”. Postawa i zaangażowanie dzieci w te działania była naprawdę budująca. W tak krótkim czasie opanowały grę w czasie marszu, tworząc tym zalążek orkiestry dętej. Pod koniec spotkania omówiono aspekty, które wpływają na widowiskowość orkiestry. Ogromne wrażenie zrobiła na uczestnikach prezentacja Mażoretek, wykonujących układy choreograficzno - taneczne w marszu do muzyki orkiestry dętej oraz na pokazach estradowych.
Warsztaty obserwowali nauczyciele placówek, którzy mogli przyjrzeć się zaproponowanym działaniom muzycznym.
Takie zajęcia uwrażliwiają dzieci na piękno, poprawiają koordynację ruchową, budują więzi między nimi, a także korzystnie wpływają na samopoczucie i radzenie sobie z emocjami.
Spotkania warsztatowo – animacyjne odbywać się będą cyklicznie dwa razy w miesiącu do czerwca 2024 roku i zakończone zostaną próbą oraz prezentacją orkiestry dętej dla wszystkich grup uczestniczących.