Warsztaty „DO-RE-MI. TAK ORKIESTRA PIĘKNIE BRZMI” – siódme spotkanie
Edycja 2024
24 zdjęcia
4 czerwca 2024 roku odbyło się przedostatnie spotkanie muzyczne dla dzieci, które od marca aktywnie odkrywają świat orkiestr dętych. Temat tych warsztatów brzmiał „Teraz duety – poproszę flety i klarnety”.
Po, tradycyjnym już, krótkim wprowadzeniu oraz zagadkach został zaprezentowany wyjątkowy duet – flet poprzeczny oraz klarnet. Bohaterów spotkania przedstawili:- Marzena Zaremba-Jasiurkowska – flecistka, z wieloletnim doświadczeniem, pracująca w Szkole Muzycznej I stopnia w Korzennej oraz w Szkole Muzycznej I stopnia w Łącku, współpracująca m.in. z nowosądecką Orkiestrą Sinfonia Carpathia,
- Michał Migacz – klarnecista, absolwent I i II Stopnia Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu, w klasie Piotra Górskiego. Aktualnie prowadzi aktywną, muzyczną działalność, biorąc udział w licznych wydarzeniach kulturowych, orkiestrowych oraz solowych. Od 2023 roku przekazuje swoją muzyczną wiedzę młodszemu pokoleniu.
Instrumentaliści rozpoczęli prezentację wejściem w rytm marsza, wykonując swoje partie muzyczne. Następnie opowiedzieli o budowie instrumentów oraz zaprezentowali pełne ich brzmienie, wykonując utwory solo. Dzieci dowiedziały się, że zarówno flet, jak i klarnet należą do grupy instrumentów dętych drewnianych i powszechnie występują w orkiestrze dętej. Pokaz uzupełniony został multimedialną prezentacją fragmentów bajek, w których można zobaczyć, bądź usłyszeć te instrumenty. Pani Marzena zaprezentowała także flet piccolo, który bardzo zaintrygował nie tylko brzmieniem, ale i wyglądem młodych odbiorców. Po teorii przyszedł czas na muzyczną zabawę, w której dzieci miały za zadanie odróżnić brzmienie każdego z poznanych w tym dniu instrumentów.
Niespodzianką tego warsztatu był największy instrument dęty drewniany – fagot, którego budowę, brzmienie oraz ciekawostki z nim związane przedstawiła Monika Kurzeja. Jest ona absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. W. Żeleńskiego w Krakowie w klasie fagotu, wieloletnią instrumentalistką Orkiestry Dętej im. Tadeusza Moryto w Łącku oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Fagocistka wchodząc na scenę zrobiła prawdziwe show! Wcieliła się w Agenta 007, kładąc skórzany (w formie walizki) futerał na stoliku. Dzieci miały za zadanie odgadnąć, co jest w środku. Bazooka, miotacz ognia, pieniądze – to najczęściej padające odpowiedzi. Jakie było zdziwienie, gdy instruktorka zaczęła składać instrument, łącząc wieloelementowe części w jedną całość, w efekcie czego, z tak małego futerału wyłonił się potężny fagot.
Na zakończenie warsztatów na uczestników czekał muzyczny quiz dotyczący orkiestr dętych, w którym przede wszystkim górowały pytania dotyczące instrumentów muzycznych. W każdej z czterech grup utworzono dwie drużyny, złożone kolejno z dziewcząt oraz z chłopców. Nie dość, że uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą, to w dodatku pięknie ze sobą współpracowali. Brawo!
Wtorkowe spotkanie, było już ostatnim, na którym młodzi uczestnicy w sposób niezwykle aktywny mieli okazję poznawać wygląd oraz brzmienie poszczególnych instrumentów dętych drewnianych, blaszanych oraz perkusyjnych. Ale to nie tylko możliwość zdobycia nowej wiedzy, jest najcenniejsze w cyklu DO-RE-MI. Nas niezmiernie cieszy, że wielu z uczestników warsztatów chciałoby, albo już podjęło naukę gry na instrumencie muzycznym! Mamy tym samym nadzieję, że już niedługo zasiądą w szeregach Małopolskich Orkiestr Dętych.
Kolejne, już ostatnie – finałowe spotkanie muzyczne dla dzieci odbędzie się 18 czerwca 2024 r., którego główną atrakcją będzie Orkiestra Dęta z Mystkowa, wraz z którą uczestnicy warsztatów DO-RE-MI. TAK ORKIESTRA PIĘKNIE BRZMI przemaszerują na nowosądecki Rynek. Tam odbędzie się prezentacja muzyczna orkiestry promująca 46. Małopolski Festiwal Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY.
Serdecznie zapraszamy!