Warsztaty „DO-RE-MI. TAK ORKIESTRA PIĘKNIE BRZMI” – szóste spotkanie
Edycja 2024
28 zdjęć
W poniedziałek, 20 maja, w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu odbyło się kolejne – już szóste spotkanie dla dzieci klas I-III SP, pn. DO-RE-MI. TAK ORKIESTRA PIĘKNIE BRZMI. Temat tego warsztatu brzmiał: „Na forte dźwięki wypuszcza mocne, bojowe – oto tuby i puzony suwakowe!”. Był to dzień pełen różnych dźwięków, rytmów, zabaw muzycznych oraz ekspresji plastycznej.
W celu przypomnienia sobie poznanego na ostatnich warsztatach świata instrumentów perkusyjnych, zajęcia rozpoczęły się nietypowo – grą na niekonwencjonalnych instrumentach, wykonanych z recyklingu. Wśród nich, znalazły się przedmioty takie jak plastikowe rurki, pudełka, łyżki, nakrętki, metalowe kapsle, czy kartonowe opakowania – wszystkie wypełnione różnymi brzękadełkami. Dzieci poprzez swoją wyobraźnię zamieniły te przedmioty w pełnoprawne instrumenty perkusyjne, wykonując według zapisu partytury – marsz. Ta część warsztatów pokazała, że muzykę można tworzyć wszędzie i ze wszystkiego! Zorganizowane muzyczne zagadki, nie tylko bawiły, ale i uczyły rozpoznawania różnych dźwięków perkusyjnych oraz rozróżniania ich spośród pozostałych grup muzycznych.Kolejnym punktem programu było przedstawienie instrumentów dętych blaszanych. Dzieci miały okazję zapoznać się z puzonem, tubą i sakshornem. Każdy z tych instrumentów został szczegółowo omówiony przez Jakuba Curzydło – absolwenta Akademii Muzycznej w Krakowie, który prowadzi aktywną działalność artystyczną współpracując m.in. z Filharmonią Krakowską, Filharmonią Podkarpacką w Rzeszowie, Filharmonią Śląską, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Teatrem Juliusza Słowackiego w Krakowie, Myślenicką Orkiestrą Kameralną, Teatrem Muzycznym w Lublinie. Poza działalnością koncertową pracuje także jako nauczyciel puzonu, m.in. w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Nowym Sączu. Instruktor ten zawsze podkreśla, że jest pasjonatem orkiestr dętych, w których sam stawiał pierwsze kroki, i z którymi do dzisiaj współpracuje. Dzieci były zachwycone możliwością zobaczenia, zmierzenia się i usłyszenia tych potężnych instrumentów z bliska. Ciekawym aspektem, zachęcającym młodych melomanów do nauki gry na instrumentach było przedstawienie przez instruktora plastikowego puzonu. Okazuje się, że jest lżejszy od standardowego, metalowego puzonu, o ładnym brzmieniu i jest odpowiedni dla młodych osób, rozpoczynających swoją przygodę z puzonem. Ta ciekawa alternatywa instrumentalna była punktem zaczepienia dla uczestników, którzy prócz stworzenia instrumentów perkusyjnych, wyrazili chęć wykonania z recyklingu właśnie tego instrumentu. Trzymamy mocno kciuki za powodzenie tego zadania. W tym bloku tematycznym znalazł się także czas na zabawy muzyczne z dźwiękami wydobywanymi z tych trzech „dętych olbrzymów”. Dzieci poznały kilka animacji, w których występują te instrumenty – zarówno w akompaniamencie utworu, solo, albo jako instrumenty, na których grają dane postaci bajkowe.
Nie zabrakło też ulubionej już przez uczestników gry na kazoo w marszu i reagowania na różne – pod względem artykulacyjnym, frazy muzyczne wykonane na puzonie przez instruktora. Na zakończenie, plastycznym urozmaiceniem warsztatów było malowanie do muzyki, w której dzieci z ogromną chęcią wzięły udział. Miały za zadanie wyrazić swoje muzyczne doświadczenia za pomocą wypełnienia kolorami szkiców instrumentów, z których składa się orkiestra dęta. Ten rodzaj twórczości na temat muzyki, pokazał dzieciom szeroki wachlarz gatunków muzycznych, jaki wykonuje orkiestra dęta oraz pozwolił w kreatywny sposób zamknąć ten pełen wrażeń dzień. Dzięki tym różnorodnym aktywnościom dzieci rozwijały swoją wyobraźnię oraz wrażliwość muzyczną.