18 czerwca 2024 roku odbyło się ósme – finałowe spotkanie muzyczne dla dzieci z cyklu DO-RE-MI. TAK ORKIESTRA PIĘKNIE BRZMI. Warsztaty skierowane były do uczniów klas I-III szkół podstawowych z województwa małopolskiego. Temat tych, ostatnich już zajęć, brzmiał: „Dyrygent ma nuty i daje znaki orkiestrze machnięciem batuty”.
Szczególnymi gośćmi tego finałowego spotkania byli muzycy
Orkiestry Dętej z Mystkowa, którzy pod batutą
Mateusza Główczyka zaprezentowali próbę orkiestry od zaplecza, skupiając się na siedmiu elementach dzieła muzycznego. Oczywiście w formie przyswajalnej dla dzieci. Dyrygent w sposób bardzo kreatywny przedstawił dzieciom również mundur, w którym prezentuje się zazwyczaj orkiestra oraz niepoznany dotąd obój – porównując jego brzmienie do podobnego z wyglądu – klarnetu. Próba była interaktywna – dzieci odpowiadały na pytania, a swoją zdobytą i zapamiętaną wiedzą z poprzednich spotkań, zachwycały zgormadzone na zajęciach dorosłe osoby. Brawo! Na zakończenie części muzycznej do pulpitu dyrygenckiego zaproszony został jeden z młodych melomanów, który miał niebywałą okazję poprowadzić próbę orkiestry. Reprezentujący
Szkołę Podstawową w Żeleźnikowej Franek, stwierdził finalnie, że było to ciężkie zadanie, ale bardzo satysfakcjonujące!
To finałowe spotkanie było też niezwykłą okazją, by w sali im. Lucjana Lipińskiego MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu zgromadzić wszystkich 130 odbiorców warsztatów DO-RE-MI. Był to bowiem szczególny moment na podsumowanie cyklu i nagrodzenie uczestników pamiątkowymi dyplomami i upominkami, które wręczył dyrektor Andrzej Zarych. A otrzymali je uczniowie i nauczyciele:
- z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 1 w Nowym Sączu, jedna klasa,
- ze Szkoły Podstawowej Nr 8 im. Władysława Jagiełły, jedna klasa,
- ze Szkoły Podstawowej im. bł. s. Julii Rodzińskiej w Nawojowej, dwie klasy,
- z Katolickiej Niepublicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Nowym Sączu, jedna klasa,
- ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Żeleźnikowej Wielkiej, trzy klasy.
Szczególnie uroczystego charakteru nadały rozbrzmiewające raz po raz fanfary wykonywane przez Orkiestrę Dętą z Mystkowa.
Kolejnym punktem warsztatów – chyba najbardziej wyczekiwanym, było rozdanie dzieciom kazoo – już na własność, by następnie w radosnym i dźwięcznym korowodzie przemaszerować z MCK SOKÓŁ, przez ulicę Jagiellońską, aż na nowosądecki Rynek! Tam orkiestra zaprezentowała się młodym odbiorcom w całej okazałości – od maszerowania pod wodzą tamburmajora z buławą, poprzez często słyszalne brzmienie orkiestry na świeżym powietrzu.
„Co to za święto?” – pytali przechodnie. To święto muzyki dętej, które w jeszcze okazalszym wydaniu będziemy mieli okazję zobaczyć i posłuchać już
21 i 23 czerwca 2024 w
Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu (ul. Lwowska 226), gdzie rozegrany zostanie
46. finał Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY.A w ramach podsumowania przypomnijmy sobie wszystkie odbyte warsztaty:
- Orkiestra dęta dziewiętnasty wiek pamięta!
- Muzyczne tendencje – oto zadęcie! Fenomen instrumentu dętego.
- Poproszę mikrofon, bo wchodzi saksofon!
- Tra, ta, ta – tak wspaniale trąbka gra!
- Zagra na bębnie marszowo i odświętnie – perkusista. Ooo! Przepięknie...
- Na forte dźwięki wypuszczają mocne, bojowe – oto tuby i puzony suwakowe!
- Teraz duety – poproszę flety i klarnety.